The Wisconsin Senate approved 82 Scott Walker appointees in the lame duck: Here's the full list .

Dentistry

67 Views

0

(0) Reviews

        

There's been lots of talk about the Wisconsin Senate approving dozens of Gov. Scott Walker's appointments to state boards during its marathon lame-duck session Tuesday.

But Walker also appointed a judge and two district attorneys on Tuesday, jobs that don't require Senate approval.

Joseph Schieffer is the new DA for Burnett County, Tristan Eagon will take the job in Columbia County. Maureen Martinez was named a judge on the Racine County Circuit Court.

Earlier, Walker named Attorney General Brad Schimel to the Waukesha County Circuit Court bench.

RELATED: Wisconsin lawmakers reject bill to protect pre-existing conditions, scale back Democrats' power

RELATED: 'Wisconsin has never seen anything like this,' Tony Evers says in slamming GOP lame duck session

Here are the 81 people the Senate approved for membership on boards, authorities, and councils concerned with everything from dentistry and domestic abuse, to snowmobiling and Fox River navigation:

  • Renee E. Anderson, of Milwaukee, as a Public Member on the Wisconsin Health and Educational Facilities Authority
  • Shirley A. Armstrong, of Stone Lake, as a Domestic Abuse Knowledge Representative on the Council on Domestic Abuse
  • Lisa Bahr, of Oconomowoc, as a Dental Hygienist Representative on the Dentistry Examining Board
  • Scott C. Beightol, of Wales, as a Congressional District 1 Representative on the Board of Regents of the University of Wisconsin System
  • Dr. Shari Berry, of Tomah, as a Physical Therapist on the Physical Therapy Examining Board
  • Dr. Matthew R. Bistan, of Sheboygan, as a Dentist on the Dentistry Examining Board
  • Donald Borst, of Little Suamico, as a Licensed Radiographer on the Radiography Examining Board
  • Robert R. Broeckert, of Appleton, as an Audiologist on the Hearing and Speech Examining Board
  • Dr. David Anthony Bryce, of Middleton, as a Doctor-Medicine on the Medical Examining Board
  • Thomas Chwala, of Lake Mills, as a Southern Area Representative on the Snowmobile Recreational CounciSusan M. Crane, of Burlington, as a General Business Representative on the State Fair Park Board
  • Susan M. Crane, of Burlington, as a General Business Representative on the State Fair Park Board
  • Dr. Marcus P. Desmonde, of Colfax, as a Psychologist on the Psychology Examining Board
  • Rosemary P. Dolatowski, of Burlington, as a Registered Nurse on the Board of Nursing
  • Marc A Eernisse, of Port Washington, as a Funeral Director/Embalmer on the Funeral Directors Examining Board
  • H. Bruce Enke, of Green Bay, as a Brown County Representative on the Fox River Navigational System Authority
  • Jeffery Feldt, of Kaukauna, as an Outagamie County Representative on the Fox River Navigational System Authority,
  • Jeffery Giesking, of Menomonie, as a Professional Member on the Podiatrists Affiliated Credentialing Board
  • Robert C. Gorsuch, of Fitchburg, as a Professional Member on the Banking Review Board
  • Patricia Grathen, of La Crosse, as a Professional Member on the Cemetery Board
  • Kelly H. Grebe, of Mequon, as General Business Representative of the State Fair Park Board
  • Lisa M Greco, of Brookfield, as a Credit Union Experience on the Credit Union Review Board
  • Dr. Kevin L. Hamberger, of Franklin, as a Domestic Abuse Knowledge on the Council on Domestic Abuse
  • Bryce L. Hansen, of Prairie Farm, as a Professional Member on the Auctioneer Board
  • Charles Hawkins, of Marinette, as a Nursing Home Administrator on the Nursing Home Administrator Examining Board
  • David Hutchison, of Luxemburg, as a Public Representative on the Educational Communications Board
  • Jack J. Johnsen, of Oshkosh, as an Athletic Trainer on the Athletic Trainers Affiliated Credentialing Board
  • Barbara Johnson, of De Pere, as an Audiologist on the Hearing and Speech Examining Board
  • Stanley D. Jones, of Clyman, as a Professional Member on the Auctioneer Board,
  • Nela Kalpic, of Madison, as a Domestic Abuse Knowledge on the Council on Domestic Abuse
  • Dr. Herbert Michael Kaske, of Twin Lakes, as a Dentist Representative on the Dentistry Examining Board
  • Steven Klapperich, of St. Cloud, as a Hearing Instrument Specialist on the Hearing and Speech Examining Board
  • Thomas Kneesel, of Pleasant Prairie, as a Certified Appraiser on the Real Estate Appraisers Board
  • Kristin Koger, of Rice Lake, as a Professional Independent Social Worker on the Marriage and Family Therapy Professional Counseling and Social Work Examining Board
  • Thomas J. Krier, of Allentown, as a Hearing Instrument Specialist on the Hearing and Speech Examining Board
  • Elizabeth A. Krueger, of Waukesha, as a Government Representative on the Marriage and Family Therapy Professional Counseling and Social Work Examining Board
  • Franklin J. LaDien, of Menomonee Falls, as a Pharmacist on the Pharmacy Examining Board
  • Dr. Tara LaRowe, of Madison, as a Dietitian on the Dietitians Affiliated Credentialing Board
  • Dr. Lee Ann R. Lau, of West Bend, as a Doctor-Medicine on the Medical Examining Board
  • Joel Mankowski, of Greenfield, as a member of the Sign Language Interpreters Council
  • Richard J. Marino, of Plain, as a Real Estate Sales/Broker on the Real Estate Examining Board
  • Tracy Marshall, of Muskego, as a Radiological Physicist on the Radiography Examining Board
  • Georgia E. Maxwell, of Madison, as Commissioner of the Labor and Industry Review Commission
  • Dale Mayo, of Conover, as a Northern Area Representative on the Snowmobile Recreational Council
  • Vicky McNally, of Edgerton, as a Cosmetologist on the Cosmetology Examining Board
  • Marla Michaelis, of Jefferson, as a Funeral Director/Embalmer on the Funeral Directors Examining Board
  • Kathleen M. Miller, of Janesville, as a Professional Counselor on the Marriage and Family Therapy Professional Counseling and Social Work Examining Board
  • Dennis Myers, of Germantown, as a Public Member-Surveyor Section on the Examining Board of Architects, Landscape Architects, Professional Engineers, Designers and Land Surveyors
  • Ellen Nowak, of Fitchburg, as Commissioner of the Public Service Commission
  • Laura O'Brien, of Oregon, as an Occupational Therapist on the Occupational Therapists Affiliated Credentialing Board
  • Sarah Olson, of Readstown, as a Physical Therapist Assistant on the Physical Therapy Examining Board
  • Susan M. Perry, of Woodruff, as a Domestic Abuse Knowledge Representative on the Council on Domestic Abuse
  • Dr. Wendy M. Pietz, of Milwaukee, as a Dentist on the Dentistry Examining Board
  • Kim S. Rank, of Shiocton, as a Cosmetologist and Aesthetician on the Cosmetology Examining Board
  • John Reinemann, of Madison, as a Public Member on the Cemetery Board
  • John Reinemann, of Madison, as a Public Member on the Accounting Examining Board
  • Thomas J. Richie, of Rice Lake, as a Real Estate Sales/Broker on the Real Estate Examining Board
  • Tammy H. Scheidegger, of Oconomowoc, as a Professional Counselor on the Marriage and Family Therapy, Professional Counseling and Social Work Examining Board
  • Dr. David K. Schlichting, of Greenfield, as an Accountant on the Accounting Examining Board
  • Bernard Schroedl, of Greendale, as a Professional Member on the Cemetery Board
  • Dr. Robert C. Schulz, of Appleton, as an Optometrist on the Optometry Examining Board
  • Renee J. Schulz, of Marshfield, as a Domestic Abuse Knowledge on the Council on Domestic Abuse
  • Paul Seidenstricker, of Wauwatosa, as a Public Member on the UW Hospitals and Clinics Authority and Board
  • Dr. Peter Sheild, of Oconomowoc, as a Dentist Representative on the Dentistry Examining Board
  • Tim Short, of Neenah, as a Winnebago County Representative on the Fox River Navigational System Authority
  • Susan Sippel, of Plover, as a Domestic Abuse Knowledge on the Council on Domestic Abuse
  • Pamela Stanick, of Brookfield, as a Public Member on the Wisconsin Health and Educational Facilities Authority
  • Dr. John L. Sterling, of Coon Valley, as an Optometrist on the Optometry Examining Board
  • James Surprise, of Wautoma, as a Public Member on the Board on Aging and Long Term Care
  • Dr. Dale B. Taylor Ph.D., of Eau Claire, as a Public Member on the Board on Aging and Long Term Care
  • Alena A. Taylor, of New Richmond, as a Domestic Abuse Knowledge on the Council on Domestic Abuse
  • Mark M. Thomas, of Mequon, as a Domestic Abuse Knowledge Representative on the Council on Domestic Abuse
  • Dr. David Thompson, of Burlington, as a Psychologist on the Psychology Examining Board
  • Torrey G. Tiedeman, of Madison, as a Non-Traditional Student Representative on the Board of Regents of the University of Wisconsin System
  • Philip J. Trapskin, of Fitchburg, as a Pharmacist on the Pharmacy Examining Board
  • Gregory Vergamini, of Superior, as an Athletic Trainer on the Athletic Trainers Affiliated Credentialing Board
  • Roger E. Walsh, of Milwaukee, as an Inland Lakes Representative on the Wisconsin Waterways Commission
  • John Weitekamp, of West Allis, as a Pharmacist on the Pharmacy Examining Board
  • Cathy Winters, of Wausau, as a Pharmacist on the Pharmacy Examining Board
  • Keene Winters, of Wausau, as a Public Member on the Wisconsin Historical Society Board of Curators
  • Dr. Kathryn R. Zalewski, of Wauwatosa, as a Physical Therapist on the Physical Therapy Examining Board
  • Cate Zeuske, of Green Bay, as a Public Member on the Wisconsin Historical Society Board of Curators
  • Scott T. Zipperer, of Manitowoc, as a WTCS Student Representative on the Wisconsin Technical College System Board